Zima je největším nepřítelem Krušnohorsk

HORA SVATÉ KATEŘINY

Horské město Hora Svaté Kateřiny žilo z bohatství ukrytého pod zemí, teď se snaží přilákat turisty, kteří budou obdivovat výhledy na hřebeny Krušných hor

 

Historie Hory Svaté Kateřiny je jednoznačně spjata s německým obyvatelstvem. To nejlépe dokazuje fakt, že při sčítání lidu v roce 1930 tu žilo 1544 obyvatel a jen 30 z nich bylo Čechů. Není proto divu, že město se stalo v rámci sudetského záboru součástí Velkoněmecké říše

 

Dnes je Hora Svaté Kateřiny líným městečkem, kde žije jen 450 obyvatel. Základy města sedí pevně na místním dobývání drahých rud. Podle některých indicií se tu těžilo už v době předhusitské, ale každopádně zásadní zlom přišel roku 1473, kdy panství koupil Lorenz Glatz z Altenhorfu, který tu rozjel těžbu ve velkém. Z místních hor se získávalo zlato, stříbro, měď i olovo. K útlumu těžby dochází v poslední třetině 18. století.

Následovalo několik pokusů o to, aby se těžba znovu obnovila, ale nikdy k tomu nedošlo. Poslední snahy byly patrné na začátku 20. století. Mezitím si však místní lidé našli jinou obživu. V Hoře Svaté Kateřiny byli věhlasní punčocháři a výrobci dřevěných hraček.

 

A teď už do současnosti. Místní obyvatelé jsou známi svým aktivním a revoltujícím způsobem života. V roce 2006, kdy se na politické scéně vedly diskuze o rozpočtovém určení daní, vznikla ve městě Hora Svaté Kateřiny ústavní stížnost. Ta vyvrcholila tím, že místní zastupitelstvo v lednu 2008 jednomyslně odhlasovalo návrh, že se Hora Svaté Kateřiny chce stát součástí hlavního města Prahy. Důvod byl prostý – Praha za každého občana dostala ročně do rozpočtu 37 000 korun, zatímco Hora Svaté Kateřiny jen 8 600 korun. Připojení se tehdy nezdařilo z důvodu, že zákon jako podmínku slučování obcí uvádí sousedství, což tato různá sídla kvůli vzájemné vzdálenosti 120 kilometrů nesplňují.

 

Další revoltující podnět vzešel v roce 2015, kdy se hovořilo o prolomení těžebních limitů na dole ČSA. Tím by s největší pravděpodobností zanikla obslužná komunikace spojující Horu Svaté Kateřiny s Litvínovem a Mostem. Ve městě tak vznikla iniciativa, podle které se chtěla Hora Svaté Kateřiny připojit k Německu. Jedním z argumentů byla skutečnost, že do Německa je to všude blíž – dopravní obslužnost, nemocniční péče, ale i běžné nákupy. K dané situaci tehdy zareagoval Karel Schwarzenberg se slovy: „...tento nápad je jedinečná volovina. Když nemůže Doněck a Luhansk odejít od Ukrajiny, nemůže ani Hora Svaté Kateřiny odejít z Čech do Německa.“

Znak města je červenožlutý vodorovně polcený štít. Ve zlaté vrchní části je uprostřed postava svaté Kateřiny v zelených šatech, se zelenou palmovou ratolestí v pravé ruce. Levou rukou se opírá o stříbrný zabodnutý meč se zlatou rukojetí. Kolem krku má zlatý náhrdelník, na hlavě zlatou korunu a kolem hlavy zlatou svatozář. Ve spodní červené části je stříbrné rýpací kolo na dolování zeminy. V rozích zlatého štítu jsou znaky. V pravé horní části je červený štít s důlním nářadím. V levém červeném štítu je mlecí kámen stříbrné barvy. Z vrchu štítu vyrůstá stříbrná přilbice se zlatým náhrdelníkem a stříbrorudými přikrývadly, která spadají po obou stranách znaku. Z přilbice vyrůstá polovina rýpacího stříbrného kola.

Dopravní dosažitelnost:

Auto: Město Hora Svaté Kateřiny je mimo jakékoliv hlavní silnice v oblasti. Nejblíže je silnice číslo 27, která spojuje Most a Litvínov. Vzdálenosti Hory Svaté Kateřiny z českých měst: Praha (120 km), Ústí nad Labem (66 km), Karlovy Vary (78 km), Liberec (139 km), Plzeň (119 km).

Autobus: Autobusové spojení do Hory Svaté Kateřiny je z Litvínova a německého Olbernhau.

Vlak: Vlakové spojení není do Hory Svaté Kateřiny přivedeno.

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

★★★★Medvědí skála, Nová Ves v Horách:

Ve výšce 924 metrů nad mořem byl zastřelen poslední krušnohorský medvěd. Stalo se tak údajně v 18. století. Od té doby nese skála název Medvědí. Druhý nejvyšší vrchol okresu Most nabízí velký výhled do všech stran.

Poloha: 50.5707114N, 13.4645578E

Parkoviště: na silnici (2,4 km)

Autobusová zastávka: Hora Svaté Kateřiny, Malý Háj, Lesná, rozcestí (2,4 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (14,9 km)

 

GALERIE: MEDVĚDÍ SKÁLA - VÝHLEDY DO VŠECH STRAN

★★★★Rozhledna Jeřabina, Nová Ves v Horách:

Současná rozhledna je už třetí stavbou, která tu stojí. Ta první byla zničena za I. světové války, její následovnice měla velmi krátké trvání. Ta současná vyrostla v roce 2009 a z nevysoké dřevěné stavby se nabízí výhled na Krušné hory, ale i České středohoří.

Poloha: 50.6127719N, 13.5210142E

Parkoviště: na silnici (270 m)

Autobusová zastávka: Křížatky (4 km)

Vlaková zastávka: Litvínov (11,1 km)

★★★★Rozhledna Hláska, Hora Svaté Kateřiny:

Rozhledna stojí téměř na státní hranici. Oblast byla známá bohatými nalezišti zinku, mědi a stříbra. V 19. století se naleziště začala tenčit, a tak se místní snažili zatraktivnit region pro turismus, a tak zde v letech 1898-1902 vyrostla rozhledna. Celková výška 21 metrů.

Poloha: 50.6033200N, 13.4427228E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Hora Svaté Kateřiny, požární zbrojnice (360 m)

Vlaková zastávka: Kyjice (17,7 km)

★★★★ - Mikulášská štola, Hora Svaté Kateřiny:

Nejznámější štola této části Krušných hor. Intenzivně se tu těžilo stříbro a měď, ale labyrint podzemních chodeb měl i jiné využití. Za druhé světové války zde byl protiletecký kryt. Legendy hovoří o tom, že tu nacisté ukryli část tajných archivů. Dnes je k dispozici téměř půl kilometru štoly, kde se seznámíme s technikou těžby a životem horníků.

Poloha: 50.6100828N, 13.4372461E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Hora Svaté Kateřiny, U Hraničního přechodu (0,7 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (19,1 km)

★★★★ - Bohuňkovy skály, Nová Ves v Horách:

Rulové výchozy kontrastují s technickým pokrokem. Skály se nacházejí v těsné blízkosti sedmi obrovských větrných elektráren. Velmi zajímavé místo stojí za návštěvu.

Poloha: 50.6002867N, 13.4917956E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nová Ves v Horách, Obecní úřad (1,6 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (17,5 km)

 

GALERIE: BOHUŇKOVY SKÁLY - PŘÍRODA  A TECHNIKA

★★★ - Lovecký zámeček Lniště, Nová Ves v Horách:

Patřil do rodového majetku Lobkowiczů. Lovecký zámeček vyrostl jako zázemí při honech a pro rozveselení hostů. Budova je nepřístupná, protože slouží jako oficiální sídlo firmy Jezeřské lesy. Je odtud krásný výhled na scenérii Krušných hor a Českého středohoří.

Poloha: 50.5825975N, 13.5051317E

Autobusová zastávka: Nová Ves v Horách, Mikulovice (1,9 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (14,4 km)

 

GALERIE: VÝHLEDY OD ZÁMEČKU LNIŠTĚ

★★★Krušnohorský lidový dům, Nová Ves v Horách:

Jde o repliku ukázky nejběžnějšího stavebního stylu Krušných hor, tzv. Wohnstallhaus. Budova byla postavena až v roce 2010, ale vychází z plánů a nákresů skutečné stavby, která stála nedaleko odsud a byla postavena v roce 1873.

Poloha: 50.5641964N, 13.4309767E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Hora Svaté Kateřiny, Malý Háj, Lesná, rozcestí (2,4 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (12,1 km)

★★ - Geopark a arboretum, Nová Ves v Horách:

Přehlídka stromů, které se dají v Krušných horách najít. Téměř všechny jsou vysazeny v tamním arboretu a stejně tak je velké množství místních hornin v ukázkách v geoparku.

Poloha: 50.5689681N, 13.4334953E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Hora Svaté Kateřiny, Malý Háj, Lesná, rozcestí (1,9 km)

Vlaková zastávka: Kyjice (12,6 km)

 

GALERIE: TVARY A PODOBY KRUŠNOHORSKÉ ZIMY

 

Výlet 1: Za krásami přírody kolem města Hora Svaté Kateřiny (horské kolo)

 

Start: Hora Svaté Kateřiny, Rozhledna Hláska

Cíl: Nová Ves v Horách, Rozhledna Jeřabina

Délka trasy: 25,2 km

Časová náročnost: 2 hodiny a 30 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Výlet mapuje okolí města Hora Svaté Kateřiny. Nabízí náročný výlet pro cyklisty, který ovšem odmění zajímavými místy. Celkově vystoupáme 648 metrů, klesneme 601 metrů. Nejnižší bod je v místě Mikulášské štoly, kde budeme 570 metrů nad mořem, nejvýše se budeme nacházet na Medvědí skále ve výšce 914 metrů nad mořem. Varianta pro silniční kolo je v několika úsecích možná, je však ještě o malinko delší.

Vhodnost: Výlet vyžaduje určitou fyzickou kondici a přípravu. Zvlášť náročné je stoupání od Mikulášské štoly směrem ke geoparku a arboretu v Nové Vsi v Horách, kde musíme vyšplhat v sedle o více než 300 metrů výš. Výlet je na šestém stupni náročnosti.

 

Zastávky:

Hora Svaté Kateřiny, Mikulášská štola (1,9 km) – Nová Ves v Horách, geopark, arboretum, bludiště (8,6 km) – Nová Ves v Horách, Krušnohorský lidový dům (9,2 km) – Nová Ves v Horách, Medvědí skála (12,3 km) – Nová Ves v Horách, Lovecký zámeček Lniště (17,1 km) - Nová Ves v Horách, Bohuňkovy skály (21,7 km)